fbpx

Motoryzacyjna perła Francji – Citroën

27 lipca 2019
Sesja plenerowa Valeriia - Warszawa
Sesja plenerowa Valeriia – Warszawa
28 lipca 2019
W Praskich klimatach – Karolina
W Praskich klimatach – Karolina
26 czerwca 2019
 

Motoryzacyjna perła Francji - Citroën . Nie wszyscy wiedzę że 28 maja 2019 roku minęło 100 lat od chwili gdy pierwszy Citroen Typa A został wdrożony do produkcji.

Odtąd też datowana jest historia Citroena jako samodzielnej firmy motoryzacyjnej. I chociaż istniała ona wcześniej i doskonale prosperowała tworząc m.in. przekładnie zębate do maszyn i urządzeń, w tym samochodów innych firm, to dopiero stworzenie własnego auta wyniosło Citroena na światowy piedestał. A wszystko zaczęło się w ...Polsce :)

To tu w Łodzi, w czasie podróży do ojczyzny swojej matki, urodzony w Paryżu Andre Citroen zetknął się z technologią drewnianych kół zębatych o daszkowym uzębieniu.

Zaintrygowany pomysłem zakupił patent, a następnie założył firmę i rozpoczął produkcję stalowych kół zębatych. Wtedy też powstało logo firmy Citroen, opracowane osobiście przez Andre – sławne szewrony, czyli dwa daszki symbolizujące koła zębate znane (po najróżniejszych zmianach) do dziś.

Burzliwe wydarzenia początków XX wieku odcisnęły piętno na działalności firmy. Wizjonerstwo Andre (produkcja taśmowa, wyjątkowe rozwiązania techniczne,marketing, niezwykłe formy reklamy) pozwoliło jej przetrwać długie lata, chociaż on sam stracił w niej wszystkie udziały i został zmuszony do odejścia. To naprawdę fascynująca historia warta dogłębnego poznania...

Kontynuując wątek polski trzeba dodać informację o montowni samochodów Citroena powstałej w roku 1930 w Warszawie zamkniętej niestety w 4 lata później z powodu światowego kryzysu. Tenże kryzys zainicjował także rozpoczęcie prac nad nowym tanim modelem. W 1939 roku były już gotowe prototypy. Wybuch wojny i powojenne perturbacje spowodowały, że model 2CV wszedł do masowej produkcji 10 lat później. I z miejsca stał się masowym hitem i kultowym autem produkowanym aż do 1988 roku !!

Oryginalne nadwozie (ochrzczone mianem "brzydkiego kaczątka"), 2 cylindrowy chłodzony powietrzem silnik typu bokser, a przede wszystkim niezwykłe komfortowe zawieszenie, oparte na wahaczach oraz poziomych sprężynach łączących koła po każdej ze stron auta zdefiniowały model 2CV.

Oryginalne zawieszenie cechuje również współczesny nam model Citroena, który zestawiliśmy w czasie sesji fotograficznej z historycznym 2CV. Obecny na zdjęciach C5 AIRCROSS posiada amortyzatory z progresywnymi ogranicznikami hydraulicznymi zapewniającymi niespotykane w tej klasie poczucie komfortu. Można wręcz zaryzykować twierdzenie, że zrównuje się to odczucie z modelami limuzyn najwyższych klas produkowanych przez uznane marki.

W tym sensie model C5 AIRCROSS można uznać za "duchowego" spadkobiercę 2CV wyróżniającego się w swoich czasach podobną cechą. Citroen C5 AIRCROSS nie jest z pewnością za to "brzydkim kaczątkiem" - śmiało narysowane, a jednocześnie klasyczne dla SUV-a nadwozie z ciekawymi detalami (spójrzcie na zdjęcia) pozwala uznać go za estetycznego lidera klasy.

Świętujemy 100-lecie powstania marki Citroën , lecz data sesji 27.07 wpisała się również w historię motoryzacji jako dzień zakończenia produkcji tego kultowego modelu jakim jest CV2

Sesją którą zorganizowałem z pomocą znajomych z Warszawy to taki mój ukłon dla upamiętnienia tych wydarzeń.

Chciałem podziękować Piotrowi za poświęcony czas i udostępnienie swojego CV2, , Firmie Citroën Polska za udostępnienie C5 AIRCROSS. Firmie Pin-ups za udostępnienie sukienek,  Jabłonna Palace za udostępnieni miejsca na plener , oraz modelkom Dagmarze , Kasi oraz Agnieszce.